تبلیغات
منجی دین ( مهدویت ) - طول عمر امام زمان "عج"
ما دل به جذبه های نگاه تو بسته ایم تکرار عشق های مکرر بیا بیا "

از نظر متخصصان، طول عمر انسان به هر اندازه طولانی هم باشد، بر خلاف اصول علمی نیست و علم آن را تأیید می كند. دانشمند آلمانی می گوید: نه مردود عقل است و نه مردود علم. در دوره ما میزان طول عمر بالا رفته است و دلیلی ندارد از این بالاتر نرود و یك روز نیاید كه بشر به عمر نهصد ساله برسد. خواجه نصیرالدین طوسی نیز درازی عمر را قابل تحقق و انكار آن را جهل محض خوانده است.

نكته دیگری که از آن راجع به امکان طول عمر می توان استفاده کرد، تجربه تاریخ طولانی بشریت است. اگر عمر طولانی در تاریخ زندگی بشر اتفاق افتاده باشد، اگر چه در مواردی نه چندان بسیار، تكرار یافتن موارد یا مورد مشابه آن امری طبیعی خواهد بود. فلاسفه می گویند: بهترین دلیل برای امكان چیزی، واقع شدن آن است.

قرآن مجید عمر طولانی حضرت نوح را به صراحت ذكر كرده است و كتب تاریخ نام بسیاری از معمران را(كسانی كه بسیار زیسته اند) ذكر نموده اند. در برخی از کتب تا 223 نفر از معمران را نیز(براساس مأخذ تاریخ) نام برده اند.

حتی اگر به فرض محال امكان طبیعی طول عمر ممكن نباشد، تكیه ما بر قدرت خدا و اراده الهی است. خداوند همان گونه كه به كسی هفتاد سال عمر می دهد، می تواند هزار سال عمر دهد. و او است که بر همه چیز توانا است(انّ الله علی كل شی قدیر) و اگر حكمت كلی عالم اقتضا كند به كسی یا كسانی عمری دراز داده شود، خداوند قادر بر آن است.

1- امكان عقلی: مقصوداز این امكان، محال نبودن عمر طولانی از نظر عقل است از نظر عقل ، درازی عمر نیز با تناقض همراه نمی‌باشد. و مانعی برای تحقق آن وجود ندارد، زیرا در مفهوم زندگی، مرگ زودرس نهفته نیست. همانند عدد 3 نمی‌باشد كه فرد است و زوج نشود. چون در این مورد تناقض لازم می‌آید. بر این اساس، ممكن است كه برای انسان شرائط و محیطی پدید آید كه سلولهای بدن پیوسته بازسازی شود. و اندامهای پشین كه دچار پیری و فرسودگی شده‌اند به تدریج در جریان خون حل و دفع شوند. لذا، از نظر عقل سالها زنده ماندن محال نمی‌باشد.

2- امكان علمی: امكان علمی بدین معناست كه از نظر علم، سفر انسان به سیارات منظومه شمسی و دیگر منظومه‌ها مردود نیست و نظریه‌های علمی امكان زندگی دراز مدت را برای انسان نیز محال نمی‌داند. امروزه در كیهان‌شناسی، روانشناسی و سایر رشته‌های علمی هر روز نظریات استواری پدید می‌آید كه با دلایل وشواهد بیشتر همراه می‌باشد. از این رو به لحاظ علمی در امكان زیست طولانی نیز تردید نمی‌توان كرد. كه در اینجا به آن اشاره می‌گردد:

الف) برخی از محققان می‌گویند، ژنهایی را كشف كرده‌اند كه عامل جاویدانگی سلولهاست. این ژنها می‌توانند سلولهای آسیب دیده را ترمیم كنند. آزمایشها بر حشراتی كه این ژنها در آنها فعال شده بود نشان داد كه این جانداران بر اثر مرگ سلولی نمی‌میرند، بلكه تحلیل فیزیكی اندامها به مرگ آنها می‌انجامد. امید است با شناخت مكانیسم پیری، كیفیت زندگی سالمندان بهبود یافته و روند پیری كاهش پیدا كند.

ب) پژوهشگران با آزمایش به روشی‌از ژن درمانی دست یافته‌اند كه از تحلیل رفتن ماهیچه‌های بدن در اثر پیری پیشگیری می‌كند. و با این روش می‌توان حجم و قدرت ماهیچه‌ها را در زمان پیری و یا در بیماریهای خاص،دوباره بدست آورد.

ج) تاكنون تصور می‌شد كه نقص در سیستم اعصاب برگشت ناپذیر است و بافتهای عصبی را نمی‌توان ترمیم كرد. لیكن محققان دریافته‌اند كه سلولهای مغز بیشتر نیز می‌توانند با حضور خود را بازسازی كنند ولی این كار پیوسته در طول زندگی یك فرد انجام گیرد.

د) تحقیق نشان داده است كه مرگها در 90 و 100 سالگی بیشتر به خاطر كهولت نیست، بدلایل مشخص و عوارضهائی همانند سكته مغزی، عفونت ریه، پوكی استخوان و ... رخ می‌دهد.
و همچنین، نا امیدی در سالمندان احتمال مرگ زودرس را در آنها افزایش می‌دهد. و تحقیق روی 795 مرد و زنِ 64 تا 75 ساله نشان دادند كه 29 درصد آنهایی كه حالت یأس داشته نسبت به دیگران مرگ زودرس داشته‌اند.

3- امكان عملی: امكان عملی آن است كه پدیده روزافزون علمی و تحقیقی همانند: سفینه های فضایی، دریایی، ژن شناسیها، اندامهای مصنوعی، رشد جانواران، بیرون از رحیم، و... زندگی اجتماعی را سازمان می‌دهد، كه یك نوع از پیشرفت علمی است، در پرتو آن می‌توانیم در باره عمر مهدی (عج) به بررسی بنشینیم... دیگر هیچ انگیزه‌ای برای شگفتیها باقی نمی‌ماند، مگر اینكه در دانش امام مهدی(عج) شك كنیم و پیشی گرفتن علم او را بر كاروان دانش بشر بعید بشماریم... اگر همه اینها را باور داریم، چگونه برای خداوند بلند مرتبه دشوار می‌شماریم كه مهدی(عج) را بر دانش زمان پیشی دهد؟چگونه است كه طول عمری كه خداوند به موعود منتظر(عج) بخشیده، شگفتی می‌آورد، اما دگرگون كردن جهان و بنای از نوساختن بر مبنای تمدن بزرگ كه به عهده آن حضرت گذاشته شده است را چگونه باید نظر داشت؟

4 - منابع دینی:

الف : منابع امامیه

 امام سجاد ـ علیه السلام ـ می‌فرماید: سنتهائی از انبیاء گذشته در قائم به یادگار مانده است. از آدم و نوح ـ علیه السلام ـ طول عمر، از ابراهیم ـ علیه السلام ـ تولد پنهانی، از عیسی ـ علیه السلام ـ غیبت ....

و امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود: خدای تعالی عمر بنده صالح خویش، خضر، را طولانی نكرد جز برای اینكه دلیلی بر طول عمر قائم (عج) باشد. و از این رهگذر بهانه دشمنان را خنثی و حجت ایشانرا قطع كند.

ب : اهل سنت:

1. ابن جوزی كه از علمای معروف اهل تسنن و حنفی مذهب است، پس از بحث در حالت حضرت مهدی(عج) و نقل روایات رسول اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ درباره آن حضرت می‌گوید: این اعتقاد امامیه صحیح است كه حضرت مهدی موجود زنده است و برای افرادی استدلال می‌كند كه از عمر طولانی برخوردار بوده‌اند. مانند: خضر، الیاس، و هم‌چنین (ذوالقرنین) كه در تورات آمده است. 3000 سال عمر كرد. و هم‌چنین معمّرینی در شمار عمرهای 900، 800، 700 سال نیز در تاریخ آمده است.

2. عبدالوّهاب شعرانی، پس از آنكه از تولد آن حضرت در نیمه شعبان 255، صحبت دارد،می‌گوید: او باقی است تا آنكه حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ از آسمان نزول كند دیدار نماید. و عمر او تا زمان ما كه 958 هجری باشد 706 سال است...

5 - كتب آسمانی:
الف : قرآن كریم:

در قرآن كریم نیز مواردی از عمرهای طولانی آمده كه به نمونه آن اشاره می‌گردد: حضرت نوح ـ علیه السلام ـ (نوح را به سوی قومش فرستادیم، 950 سال در میان آنان درنگ كرد)و همچنین، حضرت یونس ـ علیه السلام ـ : «اگر او از اهل تسبیح نبودی تا قیامت وی رادر شكم ماهی نگه می‌داشتم،»
پس اگر زندگی در شكم ماهی تا قیامت امكان داشته باشد، در خشكی طبیعی است كه امكان خواهد داشت.

ب : كتب آسمانی اهل كتاب:

در میان خداپرستان و پیروان ادیان آسمانی، از اینكه طول عمر ممكن است اختلافی نیست. و در تمام كتب مؤسسه از عمر طولانی بسیار سخن به میان آمده است. از جمله در تورات است كه كتاب مقدس یهودیان است از نظر مسیحیان نیز مورد اعتماد می‌باشد. و در آن شرح زندگی زیادی را اینگونه آورده است كه جزء كسانی كه عمرشان طولانی است اما، در ادیان گذشته سخن از طول عمر حضرت مهدی(عج) نیست. بلكه سخن در مطلق درازی عمر و كسانی است كه عمر فوق طبیعی و معمولی داشته‌اند. می‌گوید: «آدم» 900 سال، «نوش» 905 سال، «قینان» 910، «متوشالح» 969،«المك»777 سال داشته و بعد از آن مرده‌اند.

و هم‌چنین در انجیل كه بعد از تورات بوده و از آن به عهد جدید یاد می‌كنند می‌گوید: ... انسانهای مادی بوده‌اند كه 2000 سال داشته حداقل آن 900 سال است كه موارد متعددی را نشان می‌‌دهد.

6 - تاریخ:
كهنسال‌ترین، انسانها آنچه در تاریخ آمده زیاد بوده‌اند كه بالا ی500 سال داشته‌اند
و نمونه‌های دیگر اینكه «فیروازای» یكی از پادشاهان 537، «ابوهبل ،قس،اسقم» هر كدام 670 سال، «مصرایم نوه نوح، ملك نوه ادریس هر كدام» 700 سال و .... داشته‌اند. هم چنین« ضحاك» 1200، «مهركان» 2500، «عاد و لقمان» هر كدام 3500 سال عمر كرده‌اند و ...

نتیجه: آنچه كه به عنوان نمونه و اختصار اشاره گردید، عمر طولانی نه از نظر عقل محال بود، و نه از نظر علمی آن را نفی می‌كند، تاریخ، سنت و ادیان آسمانی نیز بر‌ آن است كه انسانهایی بوده‌اند كه فوق عادت و عمر طبیعی همگان، عمر داشته و زندگی كرده‌اند، فلذا طولانی بودن عمر امام زمان(عج) از دیدگاه مسلمین از جهات مختلف امری كاملا ممكن بوده و محال نمی‌باشد.

طبقه بندی: نشانه های "منجی دین"، 
برچسب ها: طول عمر امام زمان(عج)،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 14 مرداد 1390 | توسط : قاسمی | نظرات()