تبلیغات
منجی دین ( مهدویت ) - چرا همه ی ادیان منجی دارند؟
ما دل به جذبه های نگاه تو بسته ایم تکرار عشق های مکرر بیا بیا "

در تمامی ادیان الهی اعتقاد به منجی آخرالزمان وجود دارد. هر دینی مسأله‏ی موعود و منجی در آخرالزمان‏ را مطرح کرده و پیروان خود را به یک موعود و رهاننده‏ی نهایی وعده داده است. دلایلی وجود منجی آسمانی را در پایان جهان ضروری می‏سازد که به چند دلیل مبنی بر لزوم منجی در آخرالزمان اشاره می‌شود.    


دلیل اول: اعتقاد به منجی و موعود آخرالزمان، اصلی ضروری‏ برای همه‏ی ادیانِ پویا و هدفدار است. چنانکه که در نظر گرفتن‏ ادیان بدون وجود منجی و موعود آخرالزمان، آن‏ها را ابتر و ناقص‏ جلوه می‏دهد. از لحاظ منطقی چنان است که هر جریان‏ زنده و متحرکی، در صورتی بقا و دوام خواهد داشت که هدفی برایش متصور باشد. جهانی که بعد از ظهور منجی در عالم پدید می‏آید، هدف متعالی است که ادیان به آن توجه داشته‏اند و همه انتظار آن دوران را دارند که عصری بدون تزاحمات و عاری از هر گونه ظلم خواهد بود و با همه با عدالت برخورد خواهد شد.

دلیل دوم: منجی باوری و انتظار موعود عاملی برای پایداری و شکیبایی در برابر سختی‏ها و مشکلات و از سویی دیگر، عاملی برای‏ پویایی، تحرک و آماده باش همیشگی است.‏


دلیل سوم: همان است که پیامبران نیز برای تحصیل آن آرمان برانگیخته شده‏اند. هدایت و رهبری مردم از راه‏های گمراهی به راه سعادت، همیشه در تاریخ بوده‏ است و با خلقت بشر، خداوند پیامبرانی را برای هدایت او گسیل داشته‏ است. پیامبران تمام‏ توان خود را برای هدایت مردم صرف کرده و کوشیده‏اند، ولی هیچ یک‏ از آنها در زمان حیات نتوانسته‏اند به نتیجه‏ی نهایی و مطلوب و حکومت دلخواه‏ خود برسند. بنابراین قلمروی رهبری آن‏ها در نقطه‏ی محدودی موفق‏ بوده، اما نتوانسته‌اند حکومت جهانی تشکیل دهند. با توجه به این‏که‏ اصلاح کامل در سایه‏ی حکومت مصلح جهانی صورت خواهد گرفت، امید همه این بوده که این راه ادامه یابد و در همه‏ی مردم و همه‏ی‏ جهان، زمینه‏ی برقراری حکومت جهانی به وجود آید تا همه‏ی پیامبران‏ و مستضعفان، به آرزو و امید خود که تشکیل حکومتی درخشان و پر از صفا و صمیمیت است، نائل شوند.

تعبیرهای بسیار ارزشمندی از تمامی انبیا الهی، از اول تا خاتم، راجع به آخرالزمان رسیده و می‌توان گفت بشارت موعود و وعده‏ی منجی، جزو اجتماعی‏ترین موضوعات بین همه‏ی ادیان الهی و ابراهیمی‏ است. تمام این ادیان متذکر شده اند که کار نیمه تمام و ناتمام انبیا و ادیان به دست‏ این مرد بزرگ کامل خواهد شد و به اتفاق معتقدند که بزرگ‏ترین تکلیف‏ تاریخ، کار بزرگ‏ترین مرد تاریخ است.

به عبارتی می‌توان گفت توجه دادن مردم به آینده‏ی درخشان و دولت‏ حق، نوید دادن به اجرای کامل عدالت اجتماعی و ظهور شخصیتی خداساخته و بارز که مؤسس و سرپرست حکومت‏ حق الهی است، از تعالیم عموم مؤسسان ادیان به شمار می‏رود.


دلیل چهارم: یکی از دلایل اصالت وجود منجی این است که این موضوع به‏ فطرت انسان برمی‏گردد. همان طور که ما در فطرتمان به امنیت و زیبایی و پاکی میل داریم، وجود شخصی که پناهگاه و به نوعی‏ نجات‏بخش انسان باشد، نیز ضروری به نظر می‏رسد؛ آدمی در هیچ‏ دوره از زندگی خود، از احساس ناکامی و عدم‏امنیت خالی نبوده‏ است. همه‏ی افراد طبق فطرت ذاتی خود مایلند روزی فرارسد که‏ جهان بشریت از ظلم ظالمان و ستم ستمگران نجات یابد و عدل‏ و انصاف در جهان گسترش پیدا کند. همه‏ی انسان ها فطرتا دوران‏ بهتر و آینده‏ی روشن‏تر را می‏جویند و رسیدن به کمال را هدف‏ خود قرار می‏دهند. آدمی در طول زندگی خود پیوسته با یادآوری‏ چنین دوران و چنین نجات‏بخشانی، خود را از یأس و نومیدی‏ رهانده و در انتظار موعود لحظه‏شماری کرده‏است.

این امید به آینده‏ی بهتر همواره انسان‏ها را به تلاش و پویایی‏ واداشته و تحمل سختی‏ها و مشکلات را آسان‏تر کرده است. همانطور که پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند که اگر امید نبود، هیچ مادری فرزندش را شیر نمی‏داد و هیچ باغبانی درختی نمی‏کاشت. و اگر آینده رو به زوال‏ باشد، دیگر دلیلی برای دانشمندان در گسترش علوم باقی نمی‏ماند و هیچ کس تلاشی نمی‏کند.


 زرتشتیان موعود خود را سوشیانت به معنی کسی که سود خواهد رساند، معرفی کرده‏اند. یهودیان موعود خود را ماشیح نامیده‏اند؛ یعنی تدهین‏ شده با روغن مقدس. مسیحیان، مسیحا یا عیسی مسیح را موعود خود می‏نامند که معنای آن نیز مسح شده با روغن مقدس است. موعود مسلمانان با لقب‏های مهدی، قائم و صاحب الزمان معرفی می‏شود.

مطلب مرتبط

طبقه بندی: "منجی دین" در دیگر ادیان، 
برچسب ها: دلایل وجود منجی، ادیان، سوشیانت، ماشیح، مهدی، منجی در ادیان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 13 آبان 1390 | توسط : قاسمی | نظرات()