تبلیغات
منجی دین ( مهدویت ) - ویژگی منجی در ادیان مختلف {سوشیانت ،ماشیح ،مسیحا و مهدی(عج)}
ما دل به جذبه های نگاه تو بسته ایم تکرار عشق های مکرر بیا بیا "

موعودهایی که در ادیان مختلف مژده‌ی‌ آمدن آنها به پیروانشان‏ داده شده است، نام‏های متفاوتی دارند. زرتشتیان موعود خود را سوشیانت به معنی کسی که سود خواهد رساند، معرفی کرده‌اند. یهودیان موعود خود را ماشیح ‏نامیده‌اند؛ یعنی تدهین‏ شده با روغن مقدس. مسیحیان، مسیحا یا عیسی مسیح را موعود خود می‌نامند که معنای آن نیز مسح شده با روغن مقدس است. موعود مسلمانان با لقبهای مهدی، قائم و صاحب الزمان معرفی می‏شود. مهدی به معنی کسی که هدایت می‌کند و قائم نیز به معنی قیام‏ کننده‏ آمده است. موعود یهودیان و مسیحیان، «مسیحا و ماشیح»، به یک‏ معنی است و ماشیح تلفظ دیگری از مسیحا یا مسیح است. به عبارت‏ دیگر، می‏توان مسیح یا مسیحا را نام موعود دین یهود و مسیح عنوان‏ کرد که این نام‏گذاری، با کاری که قرار است او در آینده انجام دهد، ارتباطی ندارد. اما معنی نام‏های موعود زرتشتی و اسلام، تا حدودی‏ به کارهای آینده‏ی این موعود مربوط است. سوشیانت می‏خواهد در آینده به افراد جامعه سود برساند و به نوعی آن‏ها را راهنمایی کند و از سختی‏ها برهاند. مهدی نیز برای هدایت مردم برگزیده شده است و می‏خواهد در راه حق برای نجات مردم و رهایی آن قیام کند.در ادامه به بررسی ویژگی هایی که برای سوشیانت، ماشیح، مسیحا و مهدی(عج الله) ذکر شده است می‌پردازیم.

نحوه ی تولد

در این زمینه، نکته‏‌ی قابل توجه، شباهتی است که در تولد خارق‌العاده‏ی موعودها وجود دارد. موعود زرتشتی با نطفه‏ای از زرتشت که سالیان متمادی در آب نگهداشته شده، بارور شده‏ است و از مادری باکره متولد می‏شود.  موعود مسیحی نیز به تصریح‏ کتاب‏های مقدس مسیحیان و مسلمانان، از مادری باکره متولد می‏شود. و موعود اسلام در حالی‏ متولد می‏شود که هیچ گونه آثار حمل بر مادر او مشاهده نمی‏شود. به عبارت دیگر، تولد موعود در این ادیان تا حدود زیادی غیرطبیعی و خارق‌العاده است. تنها موعودی که در این بررسی، گزارشات متفاوتی از تولدش رسیده‏ است، موعود یهود است. عده‏ای اعتقاد دارند که روح او از ابتدای‏ خلقت آفریده شده است و پیامبرانی(خنوخ و دانیال) نیز معتقدند که او از آسمان می‏آید. عده‏ای دیگر نیز تولد او را عادی قلمداد می‏کنند. علاوه بر این، در جزئیات تولد موعود زرتشتی و مسیحی، باکره بودن مادر موعود بسیار مشابه است و در جزئیات‏ تولد موعود زرتشتی و اسلام، مشاهده نشدن آثار حمل در مادر قبل از تولد موعود، کاملا یکسان است.

اصالت

موعود ادیان در زرتشت، یهودیت، مسیحیت و اسلام، از خاندان والای پیامبران است. نسبت سوشیانت(موعود دین‏ زرتشت) از طرف پدر به زرتشت می‏رسد و مادر او نیز از نوادگان‏ پسر زرتشت است. نسبت موعود یهودی به داود نبی می‏رسد، و مسیح، موعود مسیحیان، نیز از خاندان پیامبران بنی اسرائیل‏ است. نسبت مهدی(عج الله)، موعود مسلمانان، از طرف پدر به پیامبر دین اسلام حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) می‏رسد، و آن‏گونه که روایت شده‏ است، از طرف مادر نیز با انبیا و اوصیا و بزرگان دین نسبت دارد. این نیز یکی از شباهت‏های موجود در موعود ادیان است.

بین موعود مسیحیت و موعود ادیان دیگر تفاوت قابل‏ ملاحظه‏ ای وجود دارد؛ در مسیحیت، خود پیامبر یعنی عیسی بن‏ مریم به عنوان موعود معرفی شده است، اما در دیگر ادیان موعود کسی است که نسبتش به پیامبر می‏رسد.

خصوصیات

موعود و منجی دین‏ های یهودی، مسیحی، اسلام و زرتشتی، از ویژگی‏های اخلاقی والایی برخوردار است. او واجد تمام‏ ویژگی‏ها و اخلاقیاتی است که پیامبر آن دین به آن منسوب بوده‏ است.

وجه اشتراک اندیشه‏های موعود همه‏ی ادیان این است که او به خوی پسندیده، تقوا، دانش و همه‏ی صفات نیکو آراسته و از بدی‏ها و زشتی‏ها مبراست. دلیل این همسانی‏ ها در خو و سیرت‏ بین نجات‏بخشان ادیان، این است که اصولا موعود آخرالزمان‏ شخصیتی آسمانی دارد و مانند دیگر برگزیدگان خداوند، از صفاتی‏ پسندیده و نیکو برخوردار است. هیچ‏کدام از ادیان مورد بحث، خوی و خصلت ناپسندیده‏ای را به موعود خود نسبت نمی‏دهند، بلکه سعی دارند او را با بهترین صفات وصف کنند.

مطلب مرتبط

مطلب مرتبط

طبقه بندی: "منجی دین" در دیگر ادیان، 
برچسب ها: منجی موعود، مهدویت، سوشیانت، مسیحا، یهودیت، مسیحیت، زرتشت، منجی در ادیان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 18 آبان 1390 | توسط : قاسمی | نظرات()
نمایش نظرات 1 تا 30