تبلیغات
منجی دین ( مهدویت ) - امام هادی و مهدویت (تولدش مبارک)
ما دل به جذبه های نگاه تو بسته ایم تکرار عشق های مکرر بیا بیا "


هادی! امامنا التقی المتقی، سلام

نور دهم ! امام علی النقی ! سلام
ولادت دهمین گلبرگ آسمانی، آیینه‏ ی عصمت، هادی امّت، اسوه ‏ی مجد و شرافت، نیای انسانیت، نای پرخروش ولایت، ناخدای کشتی هدایت، حضرت امام هادی علیه‌السلام بر پیروان ولایت خجسته باد!

در ادامه مطلب تلاش‌های امام هادی(علیه‌السلام) برای زمینه‌سازی ظهور حضرت مهدی(عج‌الله) رو بخونید.


 موضوع مهدویت از مهمترین مسائلی است که از زمان پیامبر اکرم صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله به صورت صریح به آن پرداخته شده و بر زنده نگه داشتن مهدویت و انتظار تأکید شده است. و ائمه معصومین علیهم‏ السلام نیز این مسئله را به تواتر مطرح و بیان نموده‏اند. دوران امام هادی علیه‏ السلام از دورانهایی است که حکومت وقت به شدّت مسائل مهدویت و همچنین تولد حضرت مهدی علیه‏ السلام را تحت نظر داشته است. اختناق و سخت‏گیری در این زمینه نیز به اوج خود رسیده بود؛ با این حال، حضرت هادی علیه‏ السلام از فرصتها استفاده کرده و گاهی به صورت صریح و زمانی در پوشش دعا مسئله مهدویت را بیان نموده است.

زیارت کبیره از جمله زیاراتی است که از لسان نورانی امام هادی علیه‌السلام صادر شده و امام زمان عج‌الله به خواندن این دعا سفارش اکید داشته‌اند.

در این زیارت علاوه بر بیان اصل امامت، مسئله مهدویت و دوران ظهور حضرت مهدی علیه‏ السلام مورد اشاره و توجّه قرار گرفته است. 

برای بررسی این موضوع به فرازهایی از این زیارت شریف می‌پردازیم.

در یکی از این فرازها به بقیت‌الله اشاره شده است:

«السَّلَامُ عَلَی الْأَئِمَّةِ الدُّعَاةِ... وَ بَقِیَّةِ اللَّهِ؛(1) سلام بر امامان دعوت کننده [به سوی خداوند]... و باقیمانده خدا»

مرحوم صدوق نقل کرده است که: «اولین آیه‏ ای که حضرت قائم علیه‏ السلام به هنگام قیام می‏خواند، این آیه است: «بَقِیَّتُ اللّهِ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُوءْمِنینَ»؛(2) «بقیة اللّه بهتر است برای شما، اگر مؤمن باشید.»

 آن گاه می‏فرماید: «أَنَا بَقِیَّةُ اللّه‏ِ فِی اَرْضِهِ وَ خَلِیفَتُهُ وَ حُجَّتُهُ عَلَیْکُمْ فَلا یُسَلِّمَ عَلَیهِ مُسْلِمٌ اِلاَّ قالَ السَّلامُ عَلَیْکَ یا بَقِیَّةَ اللّه‏ِ فِی اَرْضِهِ؛(3) من بقیة اللّه‏ در زمین خدا و خلیفه و حجّت او بر شما هستم. پس هر مسلمانی که به او سلام می‏کند، می‏گوید: درود بر تو ای بقیة اللّه‏ در زمین او»

در سخت‏ ترین دورانی که اختناق همه جا را فرا گرفته بود و امامان معصوم علیهم‏ السلام تحت نظر بودند و به شدّت حرکات و رفتار و گفتار آنها کنترل می‏شد، حضرت هادی علیه‏ السلام از دعا و زیارت بیشترین استفاده را برد و مسائل مهم امامت را بیان کرد و مسئله غیبت امام زمان علیه‏ السلام را گوشزد نمود تا شیعیان را برای چنین دوران سخت و غمباری آماده سازد و لذا فرمود: «مُوءْمِنٌ بِسِرِّکُمْ وَ عَلَانِیَتِکُمْ وَ شَاهِدِکُمْ وَ غَائِبِکُمْ وَ أَوَّلِکُمْ وَ آخِرِکُم(4)؛ ایمان آورنده به نهان و آشکار شما و حاضر و غائب شما و اوّل و آخر شما.»

مراد از شاهد، امامی است که مردم او را مشاهده کنند و او مردم را مشاهده نماید و مراد از غایب، حضرت قائم علیه‏ السلام است که در هستی و جامعه حضور دارد، ولی ظهور ندارد؛ یعنی او مردم را می‏بیند و می‏شناسد، امّا مردم یا او را نمی‏بینند و یا می‏بینند، ولی نمی‏شناسند.

حضرت هادی علیه‏ السلام در یکی دیگر از فرازها اشاره به جامعه مهدوی دارد و می‌فرماید: «مُنْتَظِرٌ لاَِمْرِکُمْ مُرْتَقِبٌ لِدَوْلَتِکُمْ؛(5) منتظر امر [و خروج] شما و چشم به راه دولت شمایم.»

در سراسر این زیارت بحث انتظار و مهدویت دیده می‌شود که برای مطالعه بیشتر می‌توانید به زیارت جامعه کبیره مراجعه داشته باشید.

منابع:

1. بحارالأنوار، ج99، ص148؛ مفاتیح الجنان، زیارت جامعه کبیره.

2. هود/86.

3. کمال‏الدین، شیخ صدوق، ج1، ص330.

4. بحارالأنوار، ج99، ص152.

5. همان، ج97، ص345، ح33.

طبقه بندی: احادیث در مورد "منجی دین"،  مناسبت، 
برچسب ها: امام هادی(ع)، زیارت کبیره، بقیه الله،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 20 آبان 1390 | توسط : قاسمی | نظرات()