تبلیغات
منجی دین ( مهدویت ) - کرامت انسانی در قیام حسینی
ما دل به جذبه های نگاه تو بسته ایم تکرار عشق های مکرر بیا بیا "آدمی همواره در جستجوی عزت نفس و کرامت خویش است و این امر در تمامی مراحل زندگی انسان محسوس بوده و هست. انسان فانی، دانسته که آنچه ماندنی و نابودنشدنی است از آن خداست و از سوی اوست پس اگر عزتی را می‌جوید که دائمی باشد و او را به نیستی و هلاکت نکشد بایستی از خداوند عزیز این کرامت را طلب کند.

 مَن كَانَ یُرِیدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمِیعًا 1


و خداوند این عزت را به دوستان و دوستدارانش می‌بخشد که خود می‌فرماید: وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ وَلَكِنَّ الْمُنَافِقِینَ لَا یَعْلَمُونَ.2

امام حسین(ع) نیز در دعای عرفه چگونگی این عزت بخشی را شرح می‌دهد که می‌فرماید :ای آنکه ذات خود را به علو مقام و رفعت مخصوص گردانید، پس دوستدارانش به عزت او عزیز می‌شوند.

 امام علی(ع) درباره عزتی که از غیر خدا رسد فرموده‌اند : هرکه عزت را از غیرخدا طلب کند آن عزت هلاکش می‌گرداند. 4

انسان در طول فراز و نشیب‌های زندگی، شخصیت و هویت خود را آشکار می‌سازد. انسان شریفی که از عزت نفس برخوردار باشد در طول بحران‌های زندگی همواره استحکارم خویش را حفظ خواهد کرد. 

امروز که سالها از واقعه کربلا  می‌گذرد برای مسلمان و غیرمسلمان عزت نفسی که حسین (ع) در مکتب خویش به شیعیان و پیروانش آموخته است نمونه‌ای بارز از اوج بالندگی عزت نفس انسانی است. سیدالشهداء بارها و بارها در خطبه‌های خویش نه تنها آزادگی خود را ابراز بلکه تمامی انسانها را به آزادی و آزادگی دعوت نموده‌اند .

" آیا نمی‌بینید که به حق عمل نشده، از باطل دوری نمی‌شود؟ در این صورت شایسته است که مومن (باعزت) خواهان لقای پروردگارش گردد. من مرگ را جز خوشبختی نمی‌دانم و زندگی با ستمکاران را جز بدبختی نمی‌بینم." 5

حسین(ع) خطاب به وجدانهای بیدار و عزت طلب می‌فرماید: 

آگاه باشید که این فرومایه (ابن زیاد) فرزند فرومایه ، مرا میان دوراهی شمشیر و خواری قرارداده است و هیهات که ما تن به خواری دهیم؛ زیرا خداوند و پیامبرش و مومنان از اینکه ما تن به خواری دهیم ابا دارند، و دامنهای پاکیزه و جانهای باغیرت و نفوس با شرافت روا نمی‌دارند که ما فرمانبرداری از فرومایگان را بر قتلگاه رادمردان مقدم بداریم. 6

عزت طلبی و آزادگی انسانی از چنان اهمیتی در مکتب حسینی برخوردار است که ایشان دشمنان خویش را نیز به پاک طینتی و بیداری وجدان و کرامت انسانی دعوت می‌کند:

و یحکم یا شیعة آل ابى سفیان ان لم یکن لکم دین و کنتم لا تخافون المعاد فکونوا احراراً فى دنیاکم هذه. 7

اى پیروان آل ابوسفیان! اگر دین ندارید و از روز قیامت نمی‌ترسید؛ در دنیا آزاده باشید.

حسین (ع) به تمامی جهانیان آموخت که به قتلگاه می‌رود ولی عزت نفس و کرامت انسانی خویش را از دست نمی‌دهد چنان که در روز عاشورا چنین سرودند:

الموت خیر من ركوب العار

والعار خیر من دخول النار

و الله من هذا و هذا جاری8

امام حسین(ع) نمونه‌ی بارز بالندگی و شکوفایی عزت انسانی است که عزت را از خداجسته است. و فرزندش مهدی(عج) تجلی بخش عزت شیعیان است.

این المعز الاولیاء و مذل الاعداء 9

کجاست عزت بخش دوستان و ذلیل کننده‌ی دشمنان


انشاالله در پست بعدی به بحث عزت در مکتب مهدوی می‌پردازیم.


پی نوشت:

1- سوره فاطر آیه 10

2- سوره منافقون آیه 8

3- دعای عرفه مفاتیح الجنان

4- غررالحکم ص 8217

5- تاریخ طبری، ج 5، ص 404 / تحف العقول ص 174 / المعجم الکبیر، ج3، ص 115 / کشف الغمه، ج2، ص32

6- اثبات الوصیه، ص142 / تحف العقول، ص 171 / شرح ابن ابی الحدید ، ج3، ص249

7- مقاتل الطالبین ، ص118/  مقتل الخوارزمی، ج2 ص 33

8- موسوعه الکلمات الامام حسین (ع)، ص 561

9- دعای ندبه ، مفاتیح الجنان

طبقه بندی: مناسبت، 
برچسب ها: عزت نفس، قیام حسینی، امام حسین(ع)، کربلا، هیهات من الذله، این المعز الاولیاء و مذل الاعداء،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 8 آذر 1390 | توسط : قاسمی | نظرات()