تبلیغات
منجی دین ( مهدویت ) - معرفی کتاب های مهدوی/الغیبه
ما دل به جذبه های نگاه تو بسته ایم تکرار عشق های مکرر بیا بیا "

الغیبه نام چند کتاب معتبر شیعی است و بسیاری از نگارندگان کتابی تحت عنوان الغیبه تألیف کرده‌اند. معروف‌ترین آن‌ها اثر شیخ طوسی (از شاگردان شیخ مفید) و نوشته نعمانی (شاگرد مرحوم کلینی) است.
الغیبه اثر طوسی.

یکی از مهم‌ترین دلیل اهمیت این کتاب قدمت آن است. آقا بزرگ تهرانی در مقدمه‌ای که برای این کتاب آورده است این گونه نوشته است: این کتاب از سایر کتب تألیف شده در این موضوع امتیاز ویژه‌ای دارد. زیرا در بردارنده قوی‌ترین برهان‌ها و استوارترین دلیل‌های عقلی و نقلی بر وجود امام زمان (عج الله) می‌باشد مؤلف در این کتاب شبهات مخالفین و معاندین را به خوبی پاسخ می‌دهد به گونه‌ای که هر گونه شک و تردیدی را زایل و ریشه کن می‌نماید.

از سوی دیگر مؤلف تمامی روایات (بجز مورد اندکی) حتی روایات مخالفان را با سند کامل ذکر کرده است، مانند روایات واقفیه. همچنین در بیان معجزات و کسانی که به محضر امام زمان مشرف شده‌اند سند جریان را نقل کرده است. از سوی دیگر شهرت مؤلف بر اهمیت آن می‌افزاید.

الغیبه اثر نعمانی.

موضوع اصلی این کتاب، روایات غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است که از ائمه معصومین (ع) وارد شده اند. همچنین خصوصیات آن حضرت و عصر ظهور و ویژگی‌های آن دوران هم بیان شده است. از جمله عناوین این کتاب می‌توان به: وجوب حفظ اسرار آل محمد، الهی بودن مسئله امامت، تعداد ائمه، کسی که به دروغ ادعای امامت کند، روایات درباره غیبت امام زمان، درباره صبر و انتظار فرج، درباره امتحان، صفات امام منتظر، صفات لشکر آن حضرت و...اشاره نمود.

نعمانی انگیزه خود را از نگارش این کتاب چنان بیان می‌کند: «من در جامعه می‌دیدم شیعیان و علاقه مندان به محمد و آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین به گروه‌های مختلفی تقسیم شده اند و نسبت به امام زمان و ولی امر و حجت پروردگار خود سرگردان گشته اند. پس از بررسی، دلیل آن را غیبت آن حضرت یافتم، چنان که رسول خدا و حضرت علی و ائمه معصومین نیز به آن اشاره نموده اند؛ لذا به یاری خداوند بر آن شدم تا روایاتی که مشایخ بزرگ روایی از امیر المؤمنین و ائمه معصومین درباره غیبت امام عصر (عج) روایت کرده اند، جمع آوری نمایم. بسیاری از روایاتی که هم اکنون در اختیار من است را علمای اهل تسنن نیز روایت کرده اند. البته روایات آنان در این باره بسیار گسترده تر از روایاتی است که هم اکنون در اختیار من می‌باشد.».

انشاالله با استفاده از این کتب معتبر در راه انتظار امام زمان (عج) ثابت قدم بمانیم.

طبقه بندی: معرفی کتاب های مهدوی، 
برچسب ها: کتابهای مهدوی، الغیبه، نعمانی، طوسی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 28 آذر 1390 | توسط : قاسمی | نظرات()